جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 59450
  تاریخ انتشار : 26 شهریور 1393 12:1
  تعداد بازدید : 677

  معاون حقوقی سازمان میراث فرهنگی:

  معاون حقوقی سازمان میراث فرهنگی:

  معاون حقوقی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: آن قدر به مالکان بناهای تاریخی امتیاز می دهیم، تا کسانی که آثارشان را از فهرست ملی خارج یا تخریب کرده اند، از عملکرد خود پشیمان شوند.

  امید غنمی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا ، با اشاره به کم بودن قوانین حمایتی برای حفظ بناهای تاریخی نسبت به توقعی که در این زمینه وجود دارد، اظهار کرد: در آینده ای نزدیک، قصد داریم آن قدر به مالکان آثار تاریخی و بناهایی که هنوز در فهرست آثار ملی هستند، امتیاز بدهیم تا مالکانی که آثارشان را با شکایت به دیوان عدالت اداری از ثبت خارج کرده اند، پشیمان شوند و کسانی که هنوز بنای شان را تخریب نکرده اند، درخواست ثبت دوباره ی بنای خود را داشته باشند.

  وی ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی به این نتیجه رسیده است که با پول ، مرمت و ابزارهای مالی به تنهایی نمی تواند از آثار تاریخی حفاظت کند . بنابراین وجود قوانین حمایتی در پشت آثار تاریخی ضروری به نظر می رسد، تا خود مردم از این آثار حمایت کنند، چون با در نظر گرفتن این تسهیلات ، مالک یک اثر تاریخی بودن ، خود یک امتیاز بزرگ است.

  این حقوقدان با تأکید بر این که صدور حکم خروج یک اثر از فهرست آثار ملی به معنای صدور مجوز تخریب آن نیست ، اما در حال حاضر عمل تخریب در آن مستتر است، اظهار کرد: دیوان عدالت اداری براساس شرح وظایف خود، تصمیمی مغایر با حقوق خصوصی مردم نمی گیرد . به همین دلیل، شکایت های رسیده را بررسی می کند.

  او ثبت یک اثر تاریخی در فهرست آثار ملی را با توجه به معیارهایی که آن را قابل حفاظت می کند، یک تصمیم از سوی سازمان میراث فرهنگی دانست و افزود: براساس این تصمیم، کسی بدون اجازه ی این سازمان حق تخریب یا توسعه ی بنا را خارج از چارچوب قوانین ناظر بر میراث فرهنگی ندارد ، اما دیوان عدالت اداری می تواند این تصمیم را لغو یا باطل کند و به دنبال آن، چتر حمایتی نسبت به این اموال برداشته می شود و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نمی تواند برای مرمت و حفاظت از بنا هزینه ای کند.

  وی بهانه ی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای جلوگیری از تخریب یک اثر و حفاظت از آن را ثبت ملی اثر دانست و ادامه داد: زمانی که اثر از فهرست آثار ملی خارج شود، هویت فرهنگی خود را از دست نمی دهد، اما ساختار و تشریفات اداری و تصمیم هایی که برای آن گرفته شده، لغو می شود.

  غنمی با اشاره به این که سازمان میراث فرهنگی برای اموالی می تواند هزینه کند که تحت حفاظتش باشند ، گفت: اگر این بناها از فهرست آثار ملی خارج شوند، سازمان میراث فرهنگی نمی تواند چتر حمایتی خود را روی این اموال نگه دارد ، البته این اتفاق به معنی تخریب آثار نیست، اما با توجه به این که با ثبت یک اثر، مالک نمی تواند هر نوع اقدامی را آن هم با مجوز سازمان میراث فرهنگی روی بنا انجام دهد، برای خروج اثر از ثبت، به دیوان عدالت اداری شکایت می کند.

  معاون حقوقی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با تأکید بر این که مالک یک بنای تاریخی با توجه به نیات و انگیزه هایش، با شکایت به دیوان عدالت اداری ، اثر تاریخی اش را از ثبت خارج می کند، اظهار کرد: قطعا اگر مالک یک اثر بخواهد از بنای تاریخی خود استفاده ی بهینه کند، به جای رفتن به دیوان عدالت اداری به سازمان میراث فرهنگی می رود تا با مشارکتی که از این سازمان می گیرد، از بنای خود علاوه بر حفاظت ، بهترین بهره برداری را داشته باشد.

  غنمی گفت: قصد داریم در آینده ی نزدیک، به مالکان آثار تاریخی امتیازات بزرگ تری را بدهیم. همان طور که اکنون سازمان میراث فرهنگی با کمک صندوق حفظ و احیا، بناهای تاریخی را تغییر کاربری می دهد و با مشارکت در این پروژه دست کم 50 درصد در مرمت و حفاظت اثر کمک می کند. در این شرایط برای مالک اثر فقط دغدغه ی «عدم النفع» باقی می ماند، موردی که این سازمان قصد دارد آن را نیز برای مالکان آثار تاریخی از بین ببرد.

  وی کاهش پرداخت مالیات ، عوارض و بیمه ی مالکان آثار تاریخی را از جمله این تسهیلات دانست و ادامه داد: این اقدام را از طریق هماهنگی با شهرداری ، کمیسیون ماده ی 5 و شورای عالی معماری و شهرسازی می توان انجام داد ، چون ما می خواهیم به کسانی که در حفاظت از آثار تاریخی و فرهنگی فعالیت می کنند تسهیلات دهیم، با این گونه اقدامات می توان دغدغه «عدم النفع» را نیز از بین برد.

  او گرفتن تسهیلات از بانک ها را از دیگر اقداماتی دانست که این سازمان برای از بین بردن دغدغه «عدم النفع» در دستور کار خود دارد و اظهار کرد: در حال حاضر کسی که وام مضاربه می گیرد، باید بالای 25 درصد سود بدهد . این در حالی است که سازمان میراث فرهنگی با سرمایه گذاری که قصد ساخت هتل را دارد، مشارکت می کند، چون آن سرمایه گذار در راستای شرح وظایف سازمان میراث فرهنگی عمل می کند.

  او اهمیت بحث میراث فرهنگی را کمتر از بحث هتلداری ندانست و افزود: سود تسهیلات مرمتی کسانی را که در راستای مرمت و احیای آثار تاریخی - فرهنگی فعالیت می کنند، سازمان میراث فرهنگی می تواند پرداخت کند. با این گونه اقدامات مالکان آثار تاریخی – فرهنگی نه تنها از ثبت اثر خود ناراضی نخواهند بود، بلکه بسیار خرسند هم می شوند و به دنبال آن، شاید بسیاری از مردم به سمت تملک آثار تاریخی هم بروند، تا از امتیازات این گونه آثار برخوردار شوند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28164247
اکنون :
33