جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 64414
  تاریخ انتشار : 19 آذر 1393 9:3
  تعداد بازدید : 524

  تعیین تکلیف بیش از 1200 هزار هکتار از اراضی وقفی در کشور

  معاون حقوقی و ثبتی سازمان اوقاف کشور گفت: با انعقاد تفاهم نامه هایی میان اوقاف و منابع طبیعی، تکلیف بیش از 1200 هزار هکتار از اراضی مورد اختلاف در کشور مشخص شده است.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه فارس، محمدمهدی حاتمی در چهارمین همایش منطقه ای ثبتی، منابع طبیعی و اوقافی جنوب کشور در شیراز بیان کرد: رسیدگی به اختلافات موجود میان اوقاف و منابع طبیعی مهمترین هدف از برگزاری این همایش است.

  وی با بیان این که «تکلیف انفال و موقوفات نیز روشن و مالکیت آن تثبیت شده است» گفت: تثبیت مالکیت 420 هزار اراضی موقوفی و 700 هزار هکتار انفال مشخص و سند آنها صادر شده است.

  حاتمی خاطرنشان کرد: در گذشته تنها نشست های دو جانبه میان اوقاف و منابع طبیعی برگزار می شد اما در سال های اخیر به صورت همایش های منطقه ای و سه جانبه با سازمان اسناد برگزار می شود.

  وی ادامه داد: در کارگروه های این همایش ابتدا مشکلات استان های دوردست بررسی و به صورت موضوعی حل می شود.

  معاون حقوقی و ثبتی سازمان اوقاف کشور تصریح کرد: در این کارگروه ها مسئولان توجیه می شوند و طی جلسات بعدی 100 درصد تعارضات، اختلافات و تعیین تکلیف اراضی در حوزه های مختلف بررسی و برطرف می شود.

  مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس نیز در ادامه این همایش اظهار کرد: جهت رسیدگی به مشکلات مربوط به امور ثبتی، اختلافات اراضی وقفی و منابع طبیعی کارگروه هایی مشترک در سطح استان فارس تشکیل شده است.

  حجت الاسلام سیداسماعیل حسینی مقدم افزود: تاکنون 380 جلسه کارگروه مشترک با منابع طبیعی و 18 کارگروه ثبتی تشکیل شده است.

  وی خاطرنشان کرد: 377 هزار هکتار از اراضی اختلافی مورد بررسی کارشناسانه قرار گرفته که بخش اعظمی از این اراضی که مربوط به منابع طبیعی بوده در اختیار آنها قرار داده شده است.

  مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس با بیان این که «سهم موقوفات نیز در این جلسات تعیین شده است» خاطرنشان کرد: در سال گذشته در کارگروه ثبتی حدود 1500 جلد سند مالکیت برای موقوفات استان صادر شده که نسبت به سال قبل 91 با رشد 5 برابری رو به رو بوده است.

  حسینی مقدم ادامه داد: این کارگروه در سال جاری نیز فعالیت خود را ادامه داده و انتظار می رود که تا پایان سال تعداد اسناد صادره پیرامون موقوفات به 2 هزار جلد سند برسد.

  وی گفت: مساحت اسناد اخذ شده ای که در سال جاری به دست ما رسیده بیش از دو برابر مساحت کل اسنادی است که در سال گذشته اخذ کرده ایم.

  مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس به وجود بیش از 500 هزار هکتار اراضی اختلافی در استان اشاره و اظهار کرد: 113 هزار موقوفه در فارس اعم از منفعتی و انتفاعی وجود دارد.

  حسینی مقدم گفت: این همایش در راستای رسیدگی به مشکلات کارگروه های مشترک استان های جنوب کشور برگزار شده است.
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28602185
اکنون :
96